• Nyora Raceway has had a rotten run of luck with weather forecasts affecting their race meetings and fingers and toes are crossed that this coming weekend a two-day show can go ahead with Sprintcars programmed on Saturday along with the ‘DTR Heavy Vehicle Repairs’ Victorian Sports Sedan title and the Miles Cup for Standard Saloons, to be followed by a club day of racing on Sunday that includes the Robert Bickham Memorial for Sports Sedans and club classes.


    Fans will need to get in early both days with Saturday racing starting from 3pm and Sunday from 1pm. At the time of writing, the Sprintcars had attracted once again National Supercars race star Cam Waters from Mildura, Australian 360ci Sprintcar Champion Brett Milburn, Grant Anderson a born into Sprintcars star from Wagga, Jordyn Charge from Melbourne who recently won competing in the South West and Pakenham born and raised Todd Moule who now flies in the things with wings.


    The Victorian Sports Sedan title includes the defending champion Jamie Paull form the Melbourne Eastern suburbs who just happens to represent the Nyora club. David Donegan the current number three driver is also in for a steer of his popular Holden eight-cylinder powered Ford Cortina. Damien Miller a two-time Sports Sedan champion will fire up his LS Chevrolet powered Commodore and several other competitors to keep an eye on include Dale Morrison, Warrick Taylor, Shane Kruger, Robert Garlick, Ricky Cornwall, Lee Beach, Rhys Collins, Shane O’Brien, and Matt Nelson.


    In the ‘Miles Mechanical’ supported Standard Saloon feature event named the Miles Cup, the best line-up for a few seasons yet has nominated. Daniel Stewart this seasons Victoria three driver leads, Wayne Sheerman, Brad Hill, Rhys Lansdown, Shane Stewart our state number one driver, Mark Miles, Nick Chrystie a former state champion, Mick Ardley another former Victorian champion, Scott Whittle a mere seven times former Victorian champion, Patrick Vuillermin, Craig Templeton, Kacey Ingram, Hanna Domburg, Courtney Meakins, Tracey Ingram and more into the race to honour local South Gippsland and Casey Shire family, the Miles.


    For all the action on Saturday racing starts at 3pm whilst the gate will be open for public from around 11am for entry will cost $25 for an adult, Kids 12 to 16 are $10 each whilst all other children are free and Pensioners are $10, Family ticket of 2 adults and two kids 12 to 16 is $50.
    For race fans eager for more action, with support for the Lang Lang Returned Services League being generated by the Nyora club, permission has been granted to race from 1pm Sunday on Anzac Day.


    Drivers in the Sports Sedan’s keen to stay around town or come into town will honour a former club member and friend of Nyora the late Robert Bickham. A memorial race honouring Bickham will be contested with the before mentioned Beach, Paull, Miller, and Taylor sticking around to compete being joined by all of Bickham’s great club mates and couple of drivers joining in that did not make Saturday night’s show.


    Dylan Barrow, Linken Paterson, Jayden Bryant, and Rhys Meakins are front runners in the Speedway Sedans Australia Juniors that will be competing on Sunday in the up to 1500cc class, Aaron Price, Mark Miles, Kacey Ingram, Stephen Douglas, and Anthony Sgroi go at it again in the Standard Saloons.


    Victorian Ladies Standard Saloon champion Trish Dike leads the nominations in that class with Sarah Price, Ally Morrison, Courtney Meakins and Bec Glassborow trying to get one over her before the Victorian title in a few weeks time. Damon Ingram the Victorian Junior Standard Saloon champion leads Harry Cecil, Linken Paterson, Owen Cecil, and Matt Shankland on Sunday in his first race meeting since winning the title at Rosedale.


    A special price for spectators encourages a great family day at the Speedway with adults able to enter for just $10 each.


    Gates to the public open at 10am and racing starts at 1pm entry will cost $10 for anybody aged 12 and above whilst all other children are free. A family ticket of 2 adults and two kids 12 to 16 is $25 with donations form every ticket purchased of a buck each going to the Lang Lang RSL.
    For all enquiries call 0429 847 888


    Nyora thank the Club sponsors for this season:
    Shannon’s Insurance
    Miles Mechanical Pakenham
    Total Autos Pakenham
    Rip it Up Earthworks Bittern
    Burson’s Pakenham
    PRO1 Race Parts
    Outback Riders
    Redde Detailing
    Highline Racewear
    Cut N’ Core
    South East Paving
    Tooradin Sports Club
    ARP Earthworks
    All Care Exhausts Pakenham
    Bass Concreting
    John Duff & CO – Shell
    Mepstead Electrical
    J Allcock Plumbing
    ZT Carpentree
    Ramsdale Wreckers
    SS AG Services
    Polly’s Auto Salvage
    Sherlow’s Used Cars
    Concept Trade Solutions
    Metal Station Farming Products
    Napier Photography
    JW Bookkeeping
    Sticky Biz Apparel
    Cecil Excavations
    Earth Link Electrical
    Mornington Motors
    ML Automotive
    Peninsula District Towing
    Somerville Motor Body Works
    Ultimate Awards
    BAM Inspect & Build
    Pakenham Accident Repairs
    BGN Auto Glass
    Affordable Auto Salvage
    Ripper Sticker
    Taylor’d Fabrications
    Russell Steel
    Heartfelt Candles
    Dandenong Pest Control
    Pakenham Towing
    Wise Steel Sales
    Victorian Crane Trucks
    EPH Group


    NOMINATIONS FOR SATURDAY 24TH
    SPRINTCARS – TBC


    DTR HEAVY VEHICLE REPAIRER VSC SPORTS SEDANS VICTORIAN TITLE
    Jamie Paull - Victoria 1
    Wayne Alberni - Drouin 4
    Bailey Perkins – Nyora 4
    Dale Morrison - Alexandra 6 (Alex)
    Damien Miller - Alexandra 6 (Ax)
    Andre Meunier - Rosedale 6
    Jeff Blencowe - Drouin 9
    Jaidyn Dredge – Bendigo 13
    Ricky Cornwall - Alexandra 15
    Troy Glassborow - Nyora 16
    Matt Nelson – Nagambie 19
    Warrick Taylor - Nyora 22
    Simon Bent - Nyora 24
    Jayde Aarts - Nyora 25
    Rhys Collins - Mount Beauty 27
    Chris Aarts - Nyora 29 (NY)
    Matthew Reddecliffe - Nyora 29 (Prefix N)
    Mathew Sgroi - Nagambie 29
    Shane Kruger - Alexandra 44
    Gavin Dorain - Rosedale 49
    Shane O'Brien - Nagambie 54
    Robert Garlick - Alexandra 63
    Matt Brooks - Wangaratta 65
    Jackson Barneveld - Alexandra 68
    Josh Beattie - Goulburn Valley 72
    Justin McKeegan - Ballarat 72
    Broderick Stray - Rosedale 72
    Dave Donegan - Alexandra 75
    Lee Beach - Alexandra 88
    Andrew Jordan - Alexandra 89
    Jacob Blencowe - Drouin 90
    Harry Orme – Alexandra 99


    MILES CUP FOR STANDARD SALOONS
    Shane Stewart – Victoria 1
    Daniel Stewart – Victoria 3
    Shane Belk – Alexandra 4
    Andrew Miles – Nyora 4
    Clint Walkinshaw – Drouin 5
    Josh Kokshoorn – Bairnsdale 5
    Aaron Price – Nyora 7
    Mark Miles – Nyora 12
    Chris Miles – Nyora 18
    Scott Angus – Nyora 19
    Nick Chrystie – Nyora 21
    Justin Hutchins – Nyora 23
    Craig Templeton – Redline 27
    Matt Saunders – Nyora 28
    Scott Whittle – Nyora 29
    Andy Evans – Rosedale 31
    Brad Hill – Nyora 36
    Kane Gibson – Drouin 41
    Kacey Ingram - Nyora 43
    Stephen Douglas – Nyora 44
    Rhys Lansdown – Nyora 47
    Hanna Domburg – Portland 51
    Jack Wharton – Bairnsdale 57
    Wayne Martin – Nyora 61
    Courtney Meakins – Alexandra 67
    Wayne Sheerman – Alexandra 69
    Mick Coomer – Drouin 76
    Tracey Ingram – Nyora 76
    Mick Ardley – Nyora 84
    Anthony Sgroi – Nyora 88
    Patrick Vuillermin – Rosedale 88
    Tim McKenzie – Bairnsdale 92
    Ash Dean - Nyora 95
    Luke King – Nyora 96
    Victor Benson – Drouin 96


    SUNDAY 25TH – ANZAC DAY
    VSC SPORTS SEDANS – WOGGY MEMORIAL
    Jamie Paull – Victoria 1
    Wayne Alberni – Drouin 4
    Damien Miller – Alexandra 6
    Daniel Angus – Nyora 11
    Zac Swanson – Redline 15
    Troy Glassborow – Nyora 16
    Warrick Taylor – Nyora 22
    Simon Bent – Nyora 24
    Jayde Aarts – Nyora 25
    Chris Aarts – Nyora 29 (NY Prefix)
    Marcus Reddecliffe – Nyora 29 (N Prefix)
    Ray Gould – Nyora 37
    Jaeden Alberni – Drouin 44
    Corey Knox – Swan Hill 44
    Darren Skilton – Nyora 69
    Peter Angus – Nyora 72
    Jason Judd – Nyora 87
    Lee Beach – Alexandra 88
    Jacob Blencowe – Drouin 90


    SSA JUNIOR SEDANS
    Matilda Farrell – Nyora 5
    Rye Orme – Alexandra 9
    Bree Simpson – Alexandra 10
    Dylan Barrow – Alexandra 17
    Tenayah Barton – Nyora 19
    Ella Sheedy – Nyora 21
    Tamika Simpson – Alexandra 23
    Tristan Jarred – Nyora 27
    Bryce Leek – Nyora 29
    Jasmine Bryant – Alexandra 29
    River Paterson – Alexandra 47
    Linken Paterson – Alexandra 48
    Jayden Bryant – Alexandra 49
    Jack Randall – Alexandra 51
    Kiarna Barton – Nyora 51
    Logan Mair – Nyora 61
    Maddy Capon – Alexandra 66
    Jessica O’Donnell – Nyora 69
    Lachlan Robin – Tasmania 84
    Rhys Meakins – Alexandra 85
    Seth Sloane – Alexandra 93


    VSC STANDARD SALOONS
    Aaron Price – Nyora 7
    Gary Charles – Rosedale 10
    Mark Miles – Nyora 12
    Chris Miles – Nyora 18
    Matt Leek – Nyora 19
    Justin Hutchins – Nyora 23
    Matt Saunders – Nyora 28
    Kacey Ingram – Nyora 43
    Stephen Douglas – Nyora 44
    Anthony Murray – Drouin 48
    Jack Wharton – Bairnsdale 57
    Brodie Ardley – Nyora 84
    Anthony Sgroi – Nyora 88
    Tim McKenzie – Bairnsdale 92
    Ash Dean – Nyora 95
    Luke King – Nyora 96


    VSC LADIES STANDARD SALOONS
    Trish Dike – Victoria 1
    Sarah Price – Nyora 7
    Jemima Borkowski – Drouin 13
    Bec Glassborow – Nyora 16
    Hayley Hutchins - Nyora 23
    Ally Morrison – Nyora 36
    Allana Ardley – Nyora 66
    Courtney Meakins – Alexandra 67
    Kate Stuchbery – Bairnsdale 78
    Jodie Donelly – Bairnsdale 92


    VSC JUNIOR STANDARD SALOONS
    Damon Ingram – Victoria 1
    Harry Cecil – Victoria 3
    Tom & Jack Braz – Bairnsdale 11
    Jackie Angus – Nyora 19
    Cody Drennan – Nyora 20
    Owen Cecil – Nyora 30
    Matt Shankland – Nyora 46
    Tasharni Murray – Drouin 48
    Chase Ingram – Nyora 67
    Linken Paterson – Alexandra 69


    Written By
    Dean Thompson
    DMT Sports Media
    For Nyora Raceway Inc

New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Saturday, May 8, 2021

  • Archerfield Speedway
  • Mildura Speedway
  • Saturday, May 15, 2021

  • Sunline Speedway Waikerie
  • Saturday, May 22, 2021

  • Archerfield Speedway
  • Friday, May 28, 2021

  • Cairns Speedway
  • Saturday, May 29, 2021

  • Archerfield Speedway
  • Cairns Speedway
  • Saturday, June 5, 2021

  • Archerfield Speedway
  • Sunday, June 13, 2021

  • Sunline Speedway Waikerie
  • Saturday, August 7, 2021

  • Valvoline Raceway
  • Friday, August 20, 2021

  • Northline Speedway
  • Saturday, September 4, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, September 18, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, September 25, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, October 2, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Friday, October 29, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, October 30, 2021

  • Gillman Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, November 13, 2021

  • Gillman Speedway
  • Saturday, November 20, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Sunday, December 26, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Monday, December 27, 2021

  • Murray Bridge Speedway
  • Wednesday, January 26, 2022

  • Murray Bridge Speedway