• This Sunday at Drouin Speedway, Standard Saloon racing in particular will feature with the annual Eliminator Cup feature event for the class supported by the last chance for Unlimited Sedans to compete on the venue before their Victorian title and another dose of Ramp Car racing will keep everybody happy down Jindivick Road.
    Ladies and Junior Standard Saloon racing will also be terrific with great car counts amongst the Sedan classes for the day in every class.

    Twenty Nine Standard Saloons have entered the Eliminator Cup where the feature event qualifiers will compete racing in one direction trying to avoid elimination before turning around and doing the same and then having one last direction change to finish off the race chasing the money, for those that remain.

    Jeff Blencowe has wins on the board already this season in the class and he sets the benchmark along with recent Daylesford winner Russell Hill. Both those drivers have wins against tough competition early in the season. Brendon Eames will come from Corowa to compete after having won at Wangaratta two weeks ago, and Leigh Gooding and Victor Benson are two veterans that know every inch of Drouin Speedway and will be incredibly hard to beat here.

    Travis Evans, Steve Danks, Stephen Douglas, Kane Gibson, Hanna Domburg, Sean Connolly, John Watson are all other drivers who make this a tough field to win in. What a fantastic field.

    The Unlimited Sedans are keen to go on Sunday also with a field of ten entrants nominating in what will be their last chance to sort out some set ups for Drouin before their Victorian title later in the summer. Sean Lister will bring some huge engine power in his machine whilst at the other end in a car powered by a Barra Motor from Ford, Peter Cox might be the one to beat as he has mastered getting around the Drouin Speedway.

    Daniel Unternahrer has a win on the board this season he and Scott Ellis are another couple strong competitors as is Daryl Nicolson. Warrick Taylor will compete in a FJ Holden and it will be interesting to see how he goes in an unfamiliar race car.

    In Junior Standard Saloon racing Jack Yeomans will drop in after racing at Alexandra the night before, Nathan Miles, the Cecil Brothers and Madison Miles will come direct from Nyora the night before and a number of new this season drivers will get some valuable experience and track time on Sunday.

    In Ladies Racing Natasha Curtis, Tahlia Campbell, Bree Campbell and Jemima Borkowski are likely to have a great battle as they try and earn the winner’s trophy in the Standard Saloon Ladies event and the crazy racers in the Ramp Racing class will have a go and bring laughter to the crowd as the Ramp sends them flying. There are a few nominations including Darwyn Lee, Travis Evans and Leigh Mitchell amongst them.

    Gates open from 8am. Racing starts at 11am.

    Entry will cost $15 for an adult, aged and invalid Pensioner and Children 12 to 16yrs is $10 and Children under 12 years of age are free. A family ticket for 2 adults and 2 children aged 12 to 16 will cost $40.

    General enquiries can be made to 0422 289 133

    Drouin Speedway Clubs proud sponsors are;
    Alberni Engineering,
    Ampworks
    Baw Shire
    Berwick Legal
    Bottom Pub Bunyip
    Bunyip Bakery
    Castrol
    Flight Centre Warragul
    Keena Fencing
    Latrobe Waste and Recycling
    Leigh and Anne Gooding
    Longwarry Meatsafe
    Mighty Doors
    Miles Mechanical
    Monckton Concrete
    Norstar Steel Recyclers
    Napier Photography
    Nar Nar Goon Automotive
    On Site Medical Response
    Random Panda Photography
    S S Plastering and Painting
    Steel-Line
    STR8 Bricklaying
    TNT Auto Parts
    Victorian Crane Trucks
    Visual Signage Solutions
    Wilkar Constructions

    ELIMINATOR CUP FOR STANDARD SALOONS
    John Watson – Drouin 4
    Sean Connolly – Bendigo 5
    Jeff Blencowe – Drouin 9
    Leigh Gooding – Rosedale 11
    Andrew Cormack – Bairnsdale 12
    Ashley Cormack – Bairnsdale 13
    Hanna Domburg – Portland 15
    Corey Attard – Alexandra 15
    Brendon Eames – Corowa 16
    Mark Borkowski – Drouin 17
    Steve Mitchell – Rosedale 19
    Aaron Cormack – Bairnsdale 19
    Aaron Laidlaw – Rosedale 23
    Scott Deville – Nyora 24
    Russell Stuchbery – Bairnsdale 24
    Matt Saunders – Nyora 28
    Russell Hill – Nyora 29
    Ben Grey – Drouin 37
    Kane Gibson – Rosedale 41
    Wayne Gibson – Drouin 41
    Darywn Lee – Drouin 45
    Anthony Murray – Drouin 48
    Mick Coomer – Drouin 76
    Travis Evans – Drouin 77
    Kate Stuchbery – Bairnsdale 78
    Clinton Geer – Bairnsdale 80
    Jason McKean – Rosedale 81
    Victor Benson – Drouin 96
    Steven Danks – Rosedale 96
    Stephen Douglas – Nyora 44

    UNLIMITED SEDANS
    Sean Lister – Victoria 2 (Redline)
    Warrick Taylor – Nyora 7
    Daryl Nicolson – Drouin 22
    Johnny Young – Rosedale 25
    Mick Evans - Nyora 31
    Scott Ellis – Alexandra 42
    Wayne Eames – Corowa 51
    Peter Cox – Nagambie 62
    Anthony McKean – Rosedale 83
    Daniel Unternahrer – Alexandra 86

    JUNIOR STANDARD SALOONS
    Cooper Joynson – Drouin 6
    Zoe Hunt – Nyora 10
    Kaine Smith – Moe 11
    Jack Yeomans – Rosedale 12
    Nathan Miles – Nyora 12
    Maddison Miles – Nyora 18
    Beau Stuchbery – Bairnsdale 24
    Owen Cecil – Nyora 30
    Harry Cecil – Nyora 56
    Tasharni Murray – Drouin 48
    Deon Fyfe – Bairnsdale 69
    Chloe Coomer – Drouin 76
    Hunter Carey – Drouin 95

    LADIES STANDARD SALOONS
    Natasha Curtis – Bairnsdale 10
    Jemima Borkowski – Drouin 13
    Bree Campbell – Rosedale 13
    Kayla Saunders – Nyora 28
    Sharlene Laidlaw – Drouin 41
    Tahlia Campbell – Rosedale 44
    Kate Stuchbery – Bairnsdale 78

    Written by
    Dean Thompson
    DMT Sports Media
    For Drouin Speedway Club



    Standard Saloon racer at Drouin, Jeff Blencowe (D) TriAdi Nugroho Photography




    Unlimited Sedans will be at Drouin (C) Random Panda Photography




    Ramp Racing will be on again at Drouin (C) Random Panda Photography

New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Saturday, December 14, 2019

  • Archerfield Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Narrogin Speedway
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Premier Speedway - SRA
  • Thursday, December 19, 2019

  • Simpson Speedway
  • Friday, December 20, 2019

  • Simpson Speedway
  • Saturday, December 21, 2019

  • Simpson Speedway
  • Sunday, December 22, 2019

  • Simpson Speedway
  • Thursday, December 26, 2019

  • Archerfield Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Perth Motorplex
  • Avalon Raceway
  • Friday, December 27, 2019

  • Simpson Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, December 28, 2019

  • Mildura Speedway
  • SRA Borderline Speedway
  • Gillman Speedway
  • Simpson Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Borderline Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Perth Motorplex
  • Sunday, December 29, 2019

  • Premier Speedway - SRA
  • Western Speedway, Hamilton
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Monday, December 30, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Darlington