• This Saturday night August the 10th will see Alexandra Speedway warm up dirt track fans with hot on track action in the annual $2000 to win 3 Hour Enduro for Speedway Sedans headlining the afternoon and early evening event that includes support from some hard charging Junior Sedan racers. Last season’s lap record breaking brothers Damien and Brendan Miller are back to defend in a field full of super combinations.

    Drivers have been busy hustling to form their combinations and some of the very strong combinations are super strong based on previous racing experience. Leigh Bourke and Zac Swanson bring Modified Sedan experience, with Bourke who hails from Geelong the 15 lap record holder for Sports Sedans this past season at Alexandra. Jake Drewett from Mildura teams with Warrick Howie from Chiltern, Howie won a state championship at Alexandra a few seasons ago.

    Shane O’Brien teams with his brother in law and reigning 100 Lap Derby King Lennie Bonnici in Sedan and Chassis car combination and runner up in the recent Derby Warrick Taylor teams with Peter Cox in an all Chassis car team. 2012 Enduro winners Matt Nelson and Darren Nelson team together again also in a Sedan/Chassis combo and local Alexandra hero Luke Fallon a winner in 2017 teams with Healesville gun Steve Kershaw, both very consistent top five finishing racers.

    Andrew Jordan and Lenny Bates have won the event before too and they are back to have another crack with Bates a driver who can make a deep run into the race before needing to switch with his teammate as history shows us and another potential strong combination is Tony Moule and Frank Ramsdale, if Ramsdale can get over some wretched luck in these Enduro events, he has a car that has won Enduro’s previously and Moule built his car which won the Derby five seasons ago.

    The list goes on and on of strong line-ups and three hours of action can dish up anything. Expect over 200 laps to be completed with 282 laps the record set last season by the Millers the benchmark.

    In Junior SSA Sedan racing the young ladies lead the charge with Kasey Garlick, Chloe Sheerman and Bree Simpson amongst the favourites to win, Garlick finished second in June in the Victorian Short Circuit Championship event and is the number one choice to win. The boys including Jayden Bryant, Luke Cornfoot, Dylan Barrow and Linken Paterson are hoping to spoil Garlick’s final Junior Sedan race before she graduates to the adult scene. It should be a terrific race with the sports future stars shining.

    Racing starts from 2pm.
    $50 for a family of 2 adults and 3 children between the ages of 10 to 16, $20 per adult and $10 for children aged 10 to 16 and aged and invalid pensioners. Children under 10 years of age enter for free

    Anybody who requires information can contact 0438 700 124

    Alexandra Speedway Club is very thankful for the support provided by all these businesses in the 19/20 season:
    Alexandra Quality Meats
    Alexandra & Yea Pre-Mix
    Auscon Projects
    Beach Earthmoving
    Bendigo Bank Ringwood East
    Blackburn Trailers
    Campton’s Graphics
    Capital Waste
    Donnaz Underground
    Eastern Suburbs Locksmiths
    Endeavour Petroleum
    Exhaust Fix Lilydale
    Fallon’s Bus Services
    Footwork’s Alexandra
    Good Guys Performance
    GYB Civil
    Healesville Directional Drilling
    Highline Racewear
    Lincoln’s Earthmoving
    LS Quarry
    Metro Tow
    Onsite Medical Response
    Outer Eastern Steel
    Quality Fire Protection
    Raslaar Engineering
    Revegetation Victoria
    Smooth Suspension
    S & N Builders
    Town & Country Tennis Courts
    Tyrepower Alexandra
    Vern and Jackie Parker DVD’s and Photos
    Waverley Exhaust & Brake Centre

    ALEXANDRA 3 HOUR ENDURO ENTRANTS
    6 Brendan Miller & Damien Miller
    7 Dinky Parker & Warren Alexander
    8 Tom McKenna & Neil Davey
    9 Jeff Blencowe & Jake Blencowe
    10 Mitchell Blencowe & Mark Miles
    11 Nathan O'Brien & Danielle O'Brien
    13 Dale Morrison & Lee Beach
    15 Leigh Bourke & Zac Swanson
    18 Jake Drewett & Warrick Howie
    19 Lucas Conder & Justin McKeegan
    20 Jason Weil & Nathan Fawns
    27 Daniel Metcher & Colin Tate
    29 Matthew Sgroi & Stephen Mitchell
    33 Shane O'Brien & Lennie Bonnici
    39 Danny Eastham & Peter Eastham
    41 Darren Forrest & Leigh Gooding
    43 Peter Cox & Warrick Taylor
    44 Jamie Lock & Justin Hampton
    45 Paul Threlfall & John Rayner
    49 Jason Bolitho & Raymond Bolitho
    50 Scott Burchett & Stephen Hopkins
    51 Wayne Eames & Brendan Eames
    54 Dennis Reid & Dennis Reid
    61 Matt Nelson & Darren Nelson
    63 Robert Garlick & Des Robinson
    65 Felicity Roycroft & Matthew Brooks
    66 Annika Rudebeck & Chevy Edwards
    67 Corey Knox & Brian Graetz
    68 Jackson Barneveld & Steven Akil
    77 Luke Fallon & Steve Kershaw
    78 Matthew Callanan & Troy Britton
    79 Ricky O'Meara & Kim Muster
    82 Gareth Wilson & David Barrie
    86 Daniel Unternahrer & Russell Smith
    88 Rob Bushell & Rob Bushell Snr
    89 Lenny Bates & Andrew Jordan
    90 Harry Orme & Carl Orme
    92 Jackson Basten & Stuart Robinson
    96 Sonia Nelson & Wayne Nelson
    99 Frank Ramsdale & Tony Moule

    SSA JUNIORS
    AX9 Rye Orme
    AX10 Bree Simpson
    AX11 Chloe Sheerman
    AX19 Luke Cornfoot
    AX21 Noah Collette
    AX47 River Paterson
    AX48 Linken Paterson
    AX49 Jayden Bryant
    AX62 Kasey Garlick
    AX66 Maddy Capon
    AX77 Will Fallon
    AX88 Dylan Barrow
    AX92 Seth Sloane

    Written by
    Dean Thompson
    DMT Sports Media
    For Alexandra Speedway Club



    Two of the 3 Hour top guns - Lennie Bonnici and Warrick Taylor (C) Vern & Jackie Parker Photography




    One half of the defending champions, Damien Miller (C) Napier Photography




    Kasey Garlick in her last Junior Sedan race meeting (C) Napier Photography

New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Saturday, August 24, 2019

  • Northline Speedway
  • Saturday, September 7, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Friday, September 13, 2019

  • Cairns Speedway
  • Saturday, September 14, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Cairns Speedway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, September 21, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Saturday, September 28, 2019

  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, October 5, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, October 12, 2019

  • Riverland Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Saturday, October 19, 2019

  • Collie Speedway
  • Heartland Raceway (Moama)
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, October 26, 2019

  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Avalon Raceway
  • Valvoline Raceway
  • Gillman Speedway
  • Saturday, November 2, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Mildura Speedway
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Perth Motorplex
  • Premier Speedway - SRA